V PREMOGOVNIKU VELENJE USPEŠNO IZVEDLI MENJAVO ZAVORNEGA SISTEMA IZVOZNEGA STROJA GHH

V času med 9. aprilom in 6. majem 2022 so v Premogovniku Velenje potekale aktivnosti, povezane z menjavo zavornega sistema na izvoznem stroju GHH, ki je umeščen nad jaškom Nove Preloge in ga že od leta 1985 uporabljamo za prevoz ljudi ter opreme v jamo in iz nje. Stroj, katerega proizvajalec je podjetje GHH/Siemens, vseskozi redno tehnološko posodabljamo. Na njem izvajamo periodične preglede, revizije in posodobitve.

Začetna pripravljalna dela so se začela v mesecu februarju in potekala do 23. aprila, od 24. aprila do 6. maja, ko je bila večina zaposlenih v Premogovniku Velenje na kolektivnem dopustu, pa so sledila montažna dela novega zavornega sistema, ki so zahtevala tudi popolno ustavitev delovanja izvoznega stroja GHH.

Pred začetkom menjave je bilo jamo potrebno pripraviti na mirovanje, v samem času menjave pa so zaposleni, ki izvajajo nadzor jame z vidika varnosti, v jamo hodili peš po Odvoznem nadkopu Pesje.

Menjava zavornega sistema je med drugim vključevala menjavo starega hidroagregata Vickers, menjavo starih zavornih čeljusti, pripadajočih hidravličnih povezav ter starega krmiljenja. V sklopu novega zavornega sistema so vgrajene komponente, ki na trgu predstavljajo najsodobnejšo tehniko, enako velja tudi za krmiljenje.

»Z menjavo zavornega sistema smo poskrbeli za zanesljivo in varno delovanje izvoznega stroja v prihodnje,« je povedal vodja Elektro priprave dela v Premogovniku Velenje mag. Boštjan Škarja in dodal, da sta ustreznost delovanja in vgrajenih komponent potrjena tudi s strani priglašenega organa za varnost podjetja DMT iz Nemčije. »To potrjuje, da so bila dela, ki so jih izvedli zaposleni v družbah Premogovnik Velenje in HTZ OUTN pod strokovnim nadzorom dobavitelja in zunanjega partnerja podjetja Siemens, opravljena kakovostno in zaključena celo pred predvidenim rokom.«

V Premogovniku Velenje za uvoz in izvoz ljudi in materiala že sedemintrideset let uporabljamo jašek Nove Preloge. Pred tem smo med leti 1949–1985 uporabljali jašek Stare Preloge, ki smo ga morali zaradi širjenja proizvodnje likvidirati. Pravzaprav smo leta 1985 likvidirali celotno območje Starih Prelog ter vse zunanje obrate in dejavnosti Premogovnika Velenje preselili na zdajšnje območje Novih Prelog. Vsi naši jaški, pa naj bodo ti za prevoz ljudi in materiala ali zračilni, zagotovo ne bi zdržali tako zavidljivih letnic brez ustreznega vzdrževanja, ki mu v Premogovniku Velenje namenjamo izjemno veliko pozornost.