Med 19. in 20. junijem 2014 je v mestu Velenje potekalo četrto od petih srečanj v okviru projekta »MINHER« (MINing HERitage: »Opportunity Mines« ali »Rudarska dediščina«), katerega partner je tudi Mestna Občina Velenje. Projekt je financiran iz sredstev Evropske unije, programa Evropa za državljane. Rdeča nit, ki povezuje v projekt vključene občine je rudarstvo. V nekaterih od njih se je slednje že prenehalo izvajati, medtem ko se drugje ta dejavnost širi in ustvarja nova delovna mesta. Cilj je vzpostaviti in krepiti gospodarske vezi ter vzpostavljati prostor za skupne turistične in promocijske aktivnosti.
V projektu sodeluje več občin in sicer Občina Idrija (Slovenija), Občina Rybnik (Poljska), Občina Carbonia (Italija), Občina Labin (Hrvaška), Občina Raša (Hrvaška) ter Občina Banovići (Bosna in Hercegovina). Na srečanju smo govorili o skupnih projektih in sicer za skupno pripravo slovarja rudarskih izrazov, skupnih turističnih produktov, družabne igra za promocijo rudarskih mest, o sodelovanju muzejev rudarskih mest, različnih projektih za ohranjanje rudarske dediščine ter o možnosti izmenjav kulturnih in umetniških skupin...
Tako smo v okviru tega projekta in v sodelovanju z mestom Labin v četrtek 19. 6. 2014 ob 17.00 v Črni garderobi Muzeja premogovništva Slovenije v Velenju odprli razstavo z naslovom »Od rudarskega jaška do umetnosti«. Na razstavi sodeluje 29 avtorjev iz Labina, ki so ustvarjali na temo rudarskega motiva na »16. Labinskih uzletov likovnosti«. Na razstavi sodelujejo: Beti Kranjčević, Jasna Maretić, Zdravko Milić, Branko Mohorović Ticić; Orlando Mohorović, Karlo Paliska, Renato Percan, Glorija Selan, Narcisa Adalgisa Škopac, Vinko Šajna, Sanja Švrljuga Milić, Davorka Vadanjel, Ivona Verbanac, Liljana Vlačić, Rosana Zupičić, Annesa Alagić Negri, Tea Bičić, Alida Blašković Koroljević, Eni Blašković, Emil Bobanović Ćolić, Paola Valeria Bonamassa, Goran Čvrljak, Mate Čvrljak, Katja Ćus; Josip Diminić, Alen Floričić, Eugen Kokot, Vera Kos Paliska in Ester Kranjac.
Več o razstavi je spregovorila koordinatorka likovne prireditve ga. Loredana Ružić Modrušan. O razstavi in pomenu te prireditve pa je spregovoril tudi župan mesta Labin g. Tulio Demetlika.
Osnovni moto razstav v Muzeju premogovništva Slovenije je Industrijska umetnost, še posebej pa rudarski motiv. Letos muzej praznuje 15 letnico obstoja (3.julija 1999 je bil podpisan sporazum o ustanovitvi muzeja), tako da smo zadovoljni, da bomo v tem času imeli razstavo z rudarskim motivom.
Vsa partnerska mesta programa Minher povezuje tudi rudarska ruda – v večini primerov premog. Zaradi navedenega je v muzeju postavljena tudi razstava le teh , ki si jih bodo naši obiskovalci lahko tudi ogledali. Vsekakor pa je za naš muzej pomembna ta zbirka, ker s tem izkazujemo tudi našo povezanost z okolji s podobno tradicijo.
O skupini Labinski atelieri – je neformalna skupina pretežno akademsko izobraženih slikarjev, ki so bili rojeni ali so bivali v mestu Labin. Prva skupinska razstava skupine je bila v Galerijskem prostoru Narodnega muzeja Labin leta 1968. Zadnji skupni nastop so imeli leta 1982 v Idriji.
Ves ta čas je za likovni fond skupine skrbel Narodni muzej Labin, ter skrbel za njihove letne predstavitve. V začetku 90 let ponovno vzpostavijo dejavnost skupine, skupini se pridružijo mlajši slikarji in pričnejo z organiziranjem razstav. V zadnjih letih redno razstavljajo v okviru letne pregledne razstave z naslovom Labinski uzlet likovnosti.