V Muzeju premogovništva Slovenije v Velenju so v ponedeljek, 23. aprila, odprli razstavo Rudarske svetilke iz zbirke Mirana Mošnika. Razstava, ki bo na ogled do 10. junija, nas popeljale skozi zgodovino rudarskih svetilk, ki so se uporabljale v slovenskih in ostalih premogovnikih po svetu.
Svetloba je od nekdaj imela velik in globok pomen za človeka, saj predstavlja enega najpomembnejših elementov življenja. Že v davni preteklosti so ljudje skušali priklicati svetlobo s pomočjo ognja, pozneje tudi s svečami in različnimi svetilkami. Z lučjo, kot simbolom svetle prihodnosti, so se poistovetili tudi rudarji, katerim luč ponazarja rudarska svetilka oz. »lampa«. Le-ta je sčasoma postala bistveni element rudarske simbolike, saj pomeni simbol preživetja v temnem rovu.
Avtor razstave Miran Mošnik, sicer rudarski inšpektor, pozna delo in razmere v jami. Navdih pri snovanju zbirke je dobil pri svojem očetu, ki je kot 14-letni fant zgodaj spoznal trdo delo v rudniku v Kisovcu. Predvsem njegove zgodbe o težkih rudarskih svetilkah, ki so jih takrat nosili rudarji so bile avtorjevo vodilo pri raziskovanju in ustvarjanju zbirke. »Upam, da vas bo ogled zbirke spomnil na vaše delo v jami, na sodelavce, s katerimi ste ob prisotnosti teh svetilk opravljali delo,« je zbrane nagovoril Mošnik.
Rudarska svetilka kot simbol svetle prihodnosti v Premogovniku Velenje sveti že 137 let in bo svetila še prihodnjih nekaj desetletij, saj se z mislijo na dosežke iz preteklosti pogumno usmerjamo v prihodnost. Svetle prihodnosti pa ne bi bilo brez trdoživosti, predanosti in strokovne usposobljenosti vseh zaposlenih v Skupini Premogovnik Velenje.
Razstavo je odprl mag. Matjaž Koželj, vodja Priprave dela in Dežurne službe v Premogovniku Velenje, ki je dejal: »Svetilka predstavlja rudarju zelo pomemben del opreme. Z njo si v temnih globinah sveti, poleg svetlobe pa mu je v preteklosti mnogokrat nudila tudi varnost.«