Z otvoritve razstave z naslovom TRI ZGODBE, likovnih ustvarjalk Anke Krašna, Cvetke Hojnik in Irene Gajser, v četrtek, 26. maja 2016, ob 18. uri v Muzej premogovništva Slovenije, Koroška cesta – Stari jašek v Velenju.
Likovne ustvarjalke je predstavila likovna kritičarka Anamarija Stibilj Šajn.
V kulturnem programu je z meditativno zvočno glasbo (gongi) sodelovala Suzana Potočnik.
ANKA KRAŠNA
Anka Krašna je senzibilna ustvarjalka, ki svoje slikarske zgodbe zaokrožuje v posamezne cikluse.
V njih se v ogledalu slikovnega polja, v slogovno raznolikem razponu, ki sega od figuralike do abstrakcije, reflektirajo avtoričini intimni trenutki, njena čutenja in stanja duha. Vse, kar se dotakne njene notranjosti, terja likovni odgovor. Različna ustvarjalna obdobja povezuje resnica tankočutne opazovalke ter spremljevalke dogajanja in dogodkov, tudi vsega tistega, kar ni v neposredni povezavi z njo in razkriva njeno družbeno angažirano plat ustvarjanja. Da bi vse to izrazila, izbira in variira v likovnih pristopih in načinih. Sporočilna in simbolna moč ter apel njenih zgodb ne pripadajo le vsebinam, temveč je njihov vir tudi likovnih izrazilih in v razstavni prezentaciji del. Ta tokrat ponovno daje odgovor – na pravo mesto (v skupno kopalnico), na pravi, izviren in globlje pomensko osmišljen način.
CVETKA HOJNIK
Cvetka Hojnik je že na začetku samostojne ustvarjalne poti opozorila nase z drugačnostjo. Ta je temeljila na uporabi raznovrstnega, neklasičnega materiala, ki ga je uporabljala pri snovanju (s)likovnih podob. Črna komunicira z rdečimi barvnimi punktacijami, črna zglajena ploskev s strukturalno poudarjenostjo.
Za trdno geometrijo, uglajeno in metjejsko perfekcionistično obdelavo lahko začutimo »mehkejše vsebine«, temeljne analogije življenja, materialni in duhovni svet, razumska in emocionalna stanja, eksistencialno vsakdanja ali pa filozofsko poglobljena razmišljanja. Mehkoba in odprtost preplavljata posamezne elemente, ki so mestoma perforirani ter se dvigujejo iz začrtane linije v konkavne forme. Tako lahko v dogajanje previdno vstopi nov, materialno drugačen, a rafinirano izdelan in osmišljen fragment ter postane del harmonično uigrane celote.
IRENA GAJSER
Secretum vitae (skrivnost – uganka življenja) ni le naslov najnovejšega cikla del Irene Gajser, ampak bi tako lahko poimenovali celotno njeno likovno delovanje, ki je raziskovalno, poglobljeno in predstavlja aktivno ukvarjanje s skrivnostmi likovnega sveta in njegovega življenja. Koliko likovnih ugank je že rešila avtorica, na koliko izzivov je že odgovorila, in to na različne načine. Vedno se je zavedala, da njeno stvariteljstvo ni v reproduciranju, temveč v izražanju odnosa do videnega. To je tisti kreativni presežek, po katerem je neutrudno hrepenela in ga zelo izrazito dosegla v najnovejšem abstraktnem ustvarjalnem sidrišču.
Troje zgodb v razstavnem dialogu. Artefakti, ki so osmišljeni s prostorom, saj v dani arhitekturni lupini zavibrirajo kot »genius loci« in »genius saeculi«.
Prav tu vstopajo v polnost bivanja, likovno-formalnega in vsebinskega.
Anamarija Stibilj Šajn
Umetnice so članice DLUM – Društva likovnih umetnikov Maribor.